Polubić owoce i warzywa

Chcesz, by Twoje dziecko jadło warzywa i owoce?

Zachęć je!

Daj dobry przykład

Na to co oraz jak jedzą dzieci bardzo duży wpływ ma sposób odżywiania się nas, ich rodziców i opiekunów. To my jesteśmy dla dziecka największym autorytetem, dlatego jeśli chcemy zachęcić je na przykład do spróbowania danego warzywa, sami powinniśmy jeść je z ochotą! Ważne jest również, aby posiłki były spożywane przy wspólnym stole, o stałej porze, w miłej i swobodnej atmosferze. Nie powinniśmy uczyć dzieci jedzenia w pospiechu. Warto także, by dziecko jadło samodzielnie-mimo, że czasem zdarzy mu się pobrudzić !

Daj wybór

Nie pytaj swojej pociechy co zje, bo jest bardzo duża szansa na to, że nie wybierze warzyw. Lepsze rezultaty daje pytanie: „zjesz fasolkę szparagową czy brukselkę” ( oczywiście oba te warzywa trzeba mieć w zasięgu ręki, gdyż starsze dzieci mogą wyczuć podstęp). Pamiętajmy- nie możemy dać dziecku wyboru niejedzenia warzyw! To my jesteśmy rodzicami i to my decydujemy o tym, co je nasze dziecko, by było zdrowe i dobrze się rozwijało.

Nie nagradzaj jedzenia warzyw

Nie negocjuj z dzieckiem zjedzenia tego, co jest na talerzu, a tym bardziej nie obiecuj nagrody za zjedzenie „niedobrych” warzyw. Inaczej twoje dziecko nauczy się, że jedzenie warzyw zawsze jest nieprzyjemne, nie będzie chciało ich próbować, a dodatkowo będzie żądało w zamian nagrody. Dzieci świetnie wykorzystują ten mechanizm do otrzymania tego, co lubią najbardziej. Oczywiście wiele dzieci nie od razu zasmakuje w każdym warzywie. Pamiętając o tym, warto przygotować się na kilka czy kilkanaście prób.

Baw się w smaki i kolory

Każdy z nas duży czy mały, zwraca uwagę na wygląd i zapach tego, co zaraz zje. Kolorowy talerz zachęca do jedzenia, a przynajmniej do spróbowania tego, co na nim leży. Warto, aby potrawy, które podajemy dziecku, były atrakcyjne dla oka. Pozwólmy dziecku na samodzielność w doborze zarówno składników dania, jak również kompozycji smakowych – nawet tych najdziwniejszych. Jak ma się dowiedzieć, co lubi, a czego nie, jeśli narzucimy mu swoje zdanie ?

Ugotujmy razem

Atrakcja dla dzieci może być wspólne gotowanie- posiłek przygotowany w rodzinnym gronie na pewno będzie smakował lepiej, a same przygotowania będą przyjemną formą zabawy i spędzania czasu razem. Eksperymentowanie w kuchni to świetna możliwość poznawania nowych smaków. Pobawcie się więc ze swoimi pociechami w rozpoznawanie warzyw i owoców, po zapachu czy smaku, z zawiązanymi oczami. Czy wiecie, że z zatkanym nosem bardzo trudno jest rozpoznać , co właściwie jemy? Nieoczekiwane wrażenia z pewnością pozwolą otworzyć się naszym dzieciom na próbowanie i poznawanie świata kulinarnego.

Stawiaj na widoku warzywa i owoce

Ograniczmy naszemu dziecku niezdrowe przekąski miedzy posiłkami. Batonik, kilka cukierków, chipsów…To niby nic, a jednak bardzo niekorzystnie wpływają na apetyt. Po tego typu przekąskach dzieci często odmawiają zjedzenia normalnego posiłku – po prostu dlatego, że nie zdążyły jeszcze zgłodnieć. Jeśli na widoku będą stały owoce i pokrojone warzywa, to jest szansa, że to właśnie po nie sięgnie dziecko, jeśli zgłodnieje. Zazwyczaj dzieci chętniej wybierają owoce niż warzywa, gdyż są słodsze, dlatego powinniśmy podawać je razem.

Nie zmuszaj do jedzenia – zachęcaj do próbowania

Nasze dzieci nie muszą mieć takich samych preferencji smakowych jak my. Proponujmy im warzywa, które akceptują, lub serwujemy je na różne sposoby. Wówczas dziecko ma szansę nauczyć się, że mimo iż nie lubi grillowanej cukinii w plasterkach, to jednak uwielbia zupę krem z tego warzywa ! Jeśli natomiast już sam wygląd warzywa odstrasza od talerza naszą pociechę, podawajmy je po raz pierwszy w formie mało rozpoznawalnej i pytajmy, czy danie smakowało. Czasem nie warto mówić, z jakich warzyw ugotowaliśmy zupę, jeśli smakuje.

Rodzicu – głód to Twój przyjaciel

Czasami dziecko je bez entuzjazmu nie dlatego, że posiłek składa się z warzyw, ale dlatego, że po prostu nie jest głodne albo źle się czuje. Nie należy wówczas zmuszać go do jedzenia. Jeśli twoje dziecko odmówiło zjedzenia obiadu, najważniejsze to ni pozwalać mu na dojadanie deserów, słodyczy i innych zamienników. Ważna jest konsekwencja i wspólny głos obojga rodziców. Głód i nasza wytrwałość sprawią, że przy kolejnym posiłku dziecko łatwiej sięgnie po wszystko co leży na talerzu.

Źródło www.poranapomidora.com